عکس داراب چت روم داراب وبلاگهای داراب

وبلاگهای داراب

شهرستان داراب در جنوب شرقی استان فارس قرار دارد. این شهرستان دارای ۲ شهر به نامهای داراب و جنت‌شهر می‌باشد. مرکز شهرستان شهر داراب است. این شهرستان باجمعیتی حدود یکصد و هفتادهزار نفر (بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۷۷٫۹۳۸ نفر )[۱]. شامل سه بخش مرکزی، رستاق و فورگ می‌باشد، داراب به شهرستان‌های زرین‌دشت، استهبان، نیریز، فسا لارستان و استان هرمزگان همجواراست. وسعت شهرستان داراب حدود ۷٬۵۰۰ کیلومتر مربع و ارتفاع آن ازسطح دریا ۱٬۱۸۰ متر می‌باشد.

نام

نام شهر داراب برگرفته از داریوش دوم (داراب) مي باشد. البته روايت هاي گوناگوني در اين مورد وجود دارد. داراب، یکی از شاهان ایران در شاهنامهٔ فردوسی است، که پدر دارا (داریوش سوم هخامنشی) شناخته می‌شود.[۱] با توجه به تاریخ سنتی ایران، داراب با داریوش دوم هخامنشی همسان انگاشته می‌شود.

پیشینه تاریخی

شهر داراب یکی از کهنترین شهرهای ایران است. این شهر که درزمانهای گذشته دارابگرد نامیده می‌شده است به صورت مدور درمیان دشت بزرگی ایجاد شده است وپیرامون آن کَندَگ يا خندق بزرگی برای حفاظت ازشهر ایجاد نموده اند . بسیاری ازمحققین اعتقاد دارند این شهر از تاسیسات عصر هخامنشی محسوب می‌گردد . شهر دارابگرد در عصر ساسانی به عنوان مقر اردشیر بابکان سرسلسله این خاندان ازاهمییت واعتبار ویژه‌ای برخوردارمی گردد .به عقیده اصطخری شهر دارابگرد سومین ولایت بزرگ پارس بوده است.یکی ازبزرگترین ضرابخانه‌های پارس در شهر دارابگرد ایجاد شده بود. این شهر در دوران اسلامی نیز اهمیت خود راهمچنان حفظ می نماید ویکی از مهمترین ولایات پارس محسوب می‌شده است.

 

موقعیت جغرافیایی

هم اکنون شهرستان داراب در جنوب خاوری استان فارس قرار دارد. این شهرستان از خاور با شهرستان حاجی آباداستان هرمزگان همسایه‌است. از شمال با شهرستانهای استهبان و نیریز، ازجانب باختر با فسا،واز ناحیه جنوب با شهرستانهای زرین دشت و لارستان همجوار می‌باشد. ارتفاع این شهرستان ازسطح دریا 1180متر و مساحت آن 6450مترمربع می‌باشد.

 

 

مراکز آموزشی و دانشگاهی

 

 

فراورده‌های کشاورزی داراب

محصولات مهم شهرستان شامل گندم، مرکبات، پنبه، ذرت و خرما است. مرکبات داراب شامل پرتقال، لیمو، نارنگی، نارنج، دارابی، بکرئین می‌باشد. داراب یکی از بزرگ‌ترین توایدکنندگان گندم در کشور است. مناطق تیزاب، هشیوار و فسارود بیشترین میزان گندم، ذرت و پنبه داراب را تولید می‌کنند. کاشت گندم در داراب از مهر و آبان آغاز می‌شود. برداشت گندم در اردیبهشت آغاز و تا خردادماه ادامه می‌یابد. پس از برداشت گندم، کشاورزان جای گندمها را که به کلور معروف است آتش می‌زنند تا برای کشت بعدی آماده شود. در منطقه تیزاب کشاورزان عمدتاً پس از برداشت گندم، ذرت دانه‌ای می‌کارند اما در هشیوار پنبه رایج‌تر است. اما مرکبات داراب بیشتر مربوط به دهستان فسارود شامل روستاهاي :جونان و کوهگرد و پاسخن و حسن آباد و ...) و جنت شهر(دهخیر) می‌باشد. مرکبات داراب بویژه پرتقال آن بسیار شیرین، آبدار و لذیذ است. در شهر داراب حتی در بلوارها هم نارنج کاشته شده‌است و این به طراوت و زیبایی شهر می‌افزاید. در بیشتر منازل شهر داراب، جنت شهر، تیزاب، نصروان و دیگر روستاها درختان زیبای مرکبات وجود دارد.

 

 

 

تقسیمات کشوری

 • بخش مرکزی شهرستان داراب
  • دهستان بالش
  • دهستان بختاجرد
  • دهستان پاسكن (پاسخن)
  • دهستان ده خير (قریه الخیر)
  • دهستان فسارود
  • دهستان قلعه بیابان
  • دهستان نصروان
  • دهستان هشیوار
 • بخش رستاق
  • دهستان رستاق (داراب)
  • دهستان کوهستان (داراب)

 

 

 

 

 مرکبات شهرستان داراب

باغهاي میوه به ويژه مرکبات (پرتقال، لیمو، نارنج) از مهمترين جاذبه هاي شهرستان داراب مي باشد.

 

 

مراكز گردشگري وآثا ر باستاني وتاريخي در مناطق عشايري و شهرستان داراب

داراب از شهرهای قدیمی استان فارس است که قبل  از اسلام «دارابگرد» نام داشت و خرابه‌های آن در پنج کیلومتری جنوب شهر داراب فعلی قرار دارد. ولایت دارابگرد (دارابجرد)، شرقی‌ترین ولایت از پنج ولایت فارس بود و تقریباً همان ولایت شبانکاره بود که در دوره مغولان از فارس جدا شد و حکومتی جداگانه داشت در افسانه‌های ایرانی، بنای شهر دارابگرد را به داراب نسبت داده‌اند.

مرکز داراب در دوره خلفای اسلامی شهر دارابگرد یا دارابجرد ثبت شده است در آغاز قرن ششم هجری، قسمت عمده شهر دارابگرد ویران شد و تنها قلعه‌ای محکم که در وسط شهر بود، باقی ماند. همزمان با استیلای اتابکان سلغری بر فارس، سلسله دیگری در قسمت شرقی این ایالت یعنی در ناحیه سرحدی بین فارس، کرمان و خلیج فارس که مشتمل بر بلاد دارابگرد، نیریز، ایگ (ایج)، طارم و اصطهبانات بود، به قدرت رسید و این نواحی را که در آن زمان شبانکاره نام داشت، به تصرف خود درآورد. این سلسله، مرکز حکومت را از دارابگرد به دارکان (زرکان) که در جنوب قلعه ایگ واقع شده است، منتقل کرد.

مناطق گردشگري شهرستان داراب عبارتند از:

 

 

مراكز صنعتي و كارخانه ها

كارخانه سیمان داراب مهمترين مركز صنعتي اين شهرستان محسوب مي شود. ساير مراكز صنعتي اين شهرستان عبارتند از:

 

 

سوغات

مهمترين سوغات داراب شامل گلاب، آبلیمو، خرما، لیمو، پرتقال و دارابی مي باشد.

 

 

 

شخصیت ها

از مهمترين شخصيت هايي كه از اين شهرستان بپا خاسته اند مي توان به موارد زير اشاره كرد:

هتل ها

تنها هتل این شهرستان،هتل نقش شاهپور نام دارد که در سال ۱۳۸9 به بهره برداری رسیده است

 

 عکسهایی از شهرستان داراب

عکسمسجد سنگی داراب  -مسجد سنگی

عکسنقش شاهپور

عکسمسجد جامع داراب

عکسعکس دارابگرد قدیم گرفته شده توسط پورشهید

عکسموقعیت داراب در نقشه استان فارس

عکسشاهان داراب

عکسابشار فدامی فرگ

عکسدارابگرد قدیم

عکس عکسهایی از پیاده روی مسجد سنگی{۱}

عکسپیاده روی مسجد سنگی 2

 عکسپیاده روی مسجد سنگی 3

 عکسپیاده روی مسجد سنگی۴

عکسحمام تاریخی داراب

عکسپیاده روی نقش شاهپور

عکسپیاده روی نقش شاهپور ۲

عکسپیاده روی نقش شاهپور 3

عکسپیاده روی نقش شاهپور 4

عکسپیاده روی نقش شاهپور 5

عکس نوایگان روستای داراب

عکستنگ رغز داراب

عکسداراب از نمای نزدیک

عکسداراب از نمای نزدیک 2

عکس صحرای پوشن واقع در پشت پارک قدیم

عکسسیل در داراب 11/۸۹

عکس آبشار های داراب

عکس   تنگ رغز

عکس پل هوایی در رستاق

عکس ایت الله نسابه داراب

عکس سیلو داراب

عکس ماهواره ای از شهرستان داراب

عکس سینما جوان داراب

عکس داراب از نگاهی دیگر

عکس بلوار چمران روبروی دانشگاه ازاد داراب

عکس مزرعه گل در لایزنگان

عکس مزرعه گل در لایزنگان2

عکس روزهای بارانی در داراب

 عکس هتل نقش شاهپور داراب

+ نوشته شده در  جمعه سوم دی ۱۳۸۹ساعت 20:54  توسط وحید  |